Designed and built with care, filled with creative elements

Pomagamy bezpłatnie - bez skierowań, bez kolejek, w ciągu 72 h.
Śledź nas    
Image Alt

Konsekwencje pandemii COVID-19 dla zdrowia psychicznego oraz edukacji dzieci i młodzieży w Polsce

Jak powinien wyglądać system wsparcia dzieci i młodzieży oraz nauczycieli w trakcie pandemii i kilka lat po niej? Co czeka młodych ludzi oraz szkołę w nowej postcovidowej rzeczywistości? Co dalej z reformą polskiej psychiatrii? Jak poradzić sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pomoc psychiatryczną i psychologiczną, które rośnie i będzie rosnąć nawet wiele lat po zakończeniu izolacji wywołanej przez koronawirusa? Na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci związani z oświatą oraz systemem ochrony zdrowia psychicznego podczas debaty zorganizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – „Konsekwencje pandemii COVID-19 dla zdrowia psychicznego oraz edukacji dzieci i młodzieży w Polsce”. Uczestnikiem debaty był m.in. dr Tomasz Rowiński – Dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa Bielany.

Po roku trwania pandemii nie istnieje program, który pomógłby nauczycielom w przygotowaniu zarówno ich samych, jak i młodzieży do powrotu do nauki stacjonarnej. W polskiej szkole nacisk kładziony jest na realizację podstawy programowej, a nie na to, jak pomóc dzieciom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, czy jak radzić sobie z emocjami w czasie izolacji. Nastolatkowie coraz częściej pytają „po co się starać, po co się uczyć, po co coś planować?”, wiele nie chce już wracać do stacjonarnej nauki… Z powodu pandemii również nauczyciele są obciążeni fizycznie i psychicznie. Izolacja społeczna zdecydowanie wpływa na wzrost zaburzeń depresyjnych i lękowych, a im jest ona dłuższa, tym zaburzenia są poważniejsze.

Więcej o zdrowiu psychicznym i edukacji dzieci i młodzieży w covidowej rzeczywistości znajduje się tutaj (zapis debaty)

Debatę prowadził Janusz Schwertner – dziennikarz Onetu, autor książki „Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci”. Jego reportaż “Miłość w czasach zarazy”, odsłaniający fatalny stan psychiatrii dziecięcej w Polsce, zdobył Grand Press 2020.

Skip to content