Designed and built with care, filled with creative elements

Pomagamy bezpłatnie - bez skierowań, bez kolejek, w ciągu 72 h.
Śledź nas    
Image Alt

Dodatkowe wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki i  Ministerstwo Zdrowia zapowiedzieli większe o 220 mln zł finansowanie systemu pomocy dzieciom i młodzieży w kryzysach psychicznych.
Czas na komentarze ekspertów. Nie mogło wśród nich zabraknąć głosu osób organizujących pomoc środowiskowa dla dzieci i młodzieży. Wypowiedział się dr Tomasz Rowiński, prezes EZRA UKSW, która prowadzi i otwiera ośrodki I i II poziomu wsparcia:

– Ważna jest zapowiedź poprawy standardów lokalowych opieki na trzecim poziomie referencyjnym, czyli oddziałów psychiatrycznych w szpitalach. Inwestycje są spóźnione, ale ważne, że będą. Dzięki temu jest szansa, że dzieci i młodzież będą przebywały w warunkach sprzyjających zdrowieniu – mówi Tomasz Rowiński, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa Bielany, członek zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy resorcie zdrowia. Przyznaje, że narasta problem z uzależnieniami od internetu, telefonów czy komputerów. – W naszych placówkach mamy przypadki, które wcześniej się nie zdarzały. Podczas nauczania stacjonarnego rodzicom było łatwiej kontrolować dziecko. Przy nauczaniu online trudno o granice pomiędzy światem cyfrowym a realnym. Obawiam się, że kiedy dzieci wrócą do szkół, ten problem będzie bardzo widoczny. Dlatego bardzo dobrze, że pan premier i minister zdrowia już teraz myślą o profilaktyce. Powstał już potencjał w systemie ochrony zdrowia, który może wdrożyć profilaktykę w lokalnej społeczności – to są ośrodki I poziomu referencyjnego w psychiatrii dzieci i młodzieży- wskazuje.

– Warto pamiętać, że reforma jest wdrażana systemowo i etapami: dość istotnie wzrosło finansowanie, dwukrotnie zwiększono środki na I poziom w tym roku. Te ośrodki powstają, kolejni świadczeniodawcy realizują kontrakty, ale wciąż powtarzamy błąd, który był przy tworzeniu zespołów leczenia środowiskowego dla dorosłych. Wszyscy mieli nadzieję, że praca środowiskowa się rozwinie, ale ostatecznie zamieniło się to w zwykłe świadczenie ambulatoryjne, nie środowiskowe. W psychiatrii dzieci i młodzieży – w zarządzeniu prezesa NFZ – wciąż wpisany jest wymóg 412 porad dla I poziomu z czteroetatowym zespołem. To jest nierealne i de facto uniemożliwia pracę środowiskową. Jest ona kosztochłonna i czasochłonna. Przykładowo: na warszawskich Bielanach dojazd do domu czy do szkoły zajmuje około 10 minut, ale już w powiecie piaseczyńskim czy nowotarskim czasami około godziny. Dlatego ważne jest, aby urealnić liczbę świadczeń oraz promować pracę środowiskową przy liczbie 300 porad miesięcznie w ramach ryczałtu na I poziomie – przekonuje Tomasz Rowiński

Jego zdaniem optymistyczną zapowiedzią jest też zmiana sposobu finansowania II poziomu, dzięki czemu ośrodki na dwóch pierwszych poziomach będą mogły efektywnie współpracować. – Jest on bardzo ważny, bo część dzieci na pewno będzie miała ogromne problemy z powrotem do nauczania stacjonarnego. Oddział dzienny ze szkołą jest dobrym miejscem na powrót do pewnej struktury, do normalnego funkcjonowania. Te ośrodki powinny być jak najszybciej kontraktowane – wyjaśnia Tomasz Rowiński.

Dziennik Gazeta Prawna, 21.01.2021, Agata Szczepańska, Klara Klinger

Cały artykuł: https://gospodarka.dziennik.pl/finanse/artykuly/8073843,psychiatria-dziecieca-pieniadze-senat-premier.html

Skip to content