Designed and built with care, filled with creative elements

Pomagamy bezpłatnie - bez skierowań, bez kolejek, w ciągu 72 h.
Śledź nas    
Image Alt

Nie jesteście sami. Pomoc w kryzysie

„To taki trudny wiek”, „uśmiechnij się”, „inni mają gorzej” … To zwroty, które często słyszy młodzież z problemami psychologicznymi. Jednak niepokojących niepokojących symptomów zachowań m.in. autoagresji czy lęków nie wolno lekceważyć. Warszawskie Centrum Zdrowia Psychicznego pomaga dzieciom i młodzieży, a także ich rodzinom w pokonywaniu problemów psychologicznych. Specjaliści codziennie otrzymują od kilku do kilkunastu telefonów z prośbą o wsparcie.

Agnieszka Jastrząbek, Maksym Kilańczyk

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego działa w sercu warszawskich Bielan

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego działa w sercu warszawskich Bielan

Zwiększa się liczba przypadków depresji i zaburzeń lękowych dzieci i młodzieży. Niestety placówki edukacyjne oraz służba zdrowia nie są na to przygotowane. – Nasze Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży powstało z potrzeby uzupełnienia oferty psychologicznej w warszawskiej dzielnicy Bielany. Brakowało miejsca, gdzie na kryzys psychiczny reaguje się kompleksowo. – wspomina Konrad Trześniak, przedstawiciel Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego z Warszawy. Placówka oferuje pomoc różnorodnych specjalistów. Są wśród nich m.in. psycholodzy, psychoterapeuci czy lekarze.

– Dzięki temu możemy diagnozować i właściwie dobrać adekwatną pomoc. Testowany przez nas model pracy to odwrócenie piramidy w psychiatrii środowiskowej. Dlatego częściej można spotkać się tutaj z psychologiem niż psychiatrą. Wszyscy pracownicy mają kompetencje do pomagania dzieciom i młodzieży – dodaje Konrad Trześniak.

Indywidualny Plan Zdrowienia

Młodym ludziom potrzebne było miejsce, gdzie można otrzymać pomoc – nie tylko doraźną, ale kompleksową i w dłuższej perspektywie. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży to nowy model wsparcia dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Ważne jest, aby udzielać pomocy nie tylko ambulatoryjnej, ale także w miejscu zamieszkania i szkole. – Pacjent zgłasza się do koordynatora, który udziela mu wsparcia, zarówno ze specjalistami w Centrum, jak i w bezpośrednim otoczeniu. Na początek trzeba poznać człowieka i jego problemy – służą temu wywiady, obserwacja, jeśli trzeba badanie psychologiczne i psychiatryczne. Dzięki temu powstaje Indywidualny Plan Zdrowienia. – wyjaśnia Konrad Trześniak.

Podstawą Indywidualnego Planu Zdrowienia są 3 formy terapii:

− psychoterapia (oddziaływania indywidualne, rodzinne, grupowe);

− terapia środowiskowa (wpływanie na środowisko);

− lub farmakoterapia (stosowanie leków).

Osiągnięcie celów Indywidualnego Planu Zdrowienia oznacza, że klient wyszedł z kryzysu i dzięki interwencji wrócił do pełni życia. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego stało się swego rodzaju pilotażem. Wyznaczyło kierunki zmian w zakresie opieki psychiatrycznej i psychologicznej. Wprowadziło standardy, które są wykorzystywane przez kolejne placówki.

Potrzebuję pomocy

Szacuje się, że co piąte dziecko w Polsce ma problemy psychiczne lub behawioralne. Są to między innymi zaburzenia nastroju czy osobowości, a nawet zachowania samobójcze. Najczęściej wskazują na to pogorszenie funkcjonowania w życiu codziennym, takie jak problemy ze snem, konfliktowość, wzrost napięć czy agresji. Centrum prowadzi infolinię pomocy. – Najczęściej kontaktują się zatroskani o swoje dzieci rodzice. Telefonują także i sami nastolatkowie. Czasami młodzież przyprowadza rówieśników z klasy. Mamy zespół profilaktyki, który prowadzi warsztaty w szkołach. Dlatego uczniowie wiedzą, że jest miejsce w ich okolicy, gdzie znajdą pomoc

Kontaktują się z nami też pedagodzy, psycholodzy szkolni, a także asystenci rodzin – opowiada Konrad Trześniak. Aktualnie, w związku z pandemią SARS–CoV-2, sesje terapii indywidualnej i rodzinnej odbywają się online albo w formie teleporad. – Nasi podopieczni docenili, że w tym trudnym czasie nie zostawiliśmy ich z problemami – mówi dr Kamila Lenkiewicz, dyrektor ds. psychoterapeutycznych Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży na warszawskich Bielanach. – W pierwszym półroczu działania przyjmowaliśmy 15 nowych zgłoszeń dziennie, co całkowicie przerosło nasze oczekiwania i możliwości. Obecnie mamy średnio od 3 do 5 zgłoszeń dziennie – dodaje.

Bielański sukces

Warszawskie Centrum Zdrowia Psychicznego ma pod opieką około tysiąca pacjentów. Osiągnięcia prężnie funkcjonującej placówki na Bielanach, sprawiły, że powstają kolejne tego typu ośrodki w Polsce. Bez skierowania mogą zgłaszać się do nich rodzice, dzieci oraz młodzież poniżej osiemnastego roku życia. Na pacjentów czekają m.in. porady psychologiczne, konsultacje psychiatryczne i neurologopedyczne. – Działamy od września 2018 roku. Wtedy zakładaliśmy, że w ciągu trzech lat przyjmiemy 850 rodzin. Tymczasem w ciągu półtora roku udzieliliśmy pomocy 923 rodzinom. To pokazuje skalę potrzeb i problemu – podkreśla dr Kamila Lenkiewicz.

Skip to content