Deficyty w psychiatrii a epidemia. Czy da się to rozwiązać?
Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego działają dzięki funduszom europejskim i tak jak pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego jest z założenia są określony czas. Doświadczenia obu tych przedsięwzięć potwierdzają słuszną strategię rozwijania miejsc opieki środowiskowej. Centra Zdrowia Psychicznego mają duży potencjał i mogą rozwiązywać większość problemów psychicznych w konkretnym mieście czy powiecie. Sieć zamykają oddziały lub szpitale psychiatryczne, które powinny przejmować odpowiedzialność terapeutyczną wtedy, kiedy to konieczne. Tak dzieje się również w przypadku opuszczenia szpitala, kiedy osoba po hospitalizacji może korzystać z oferty CZP/ŚCZP.
Jeśli Centra Zdrowia Psychicznego będą działać w każdym powiecie, a system zostanie zdeinstytucjonalizowany, osoby, które doświadczą kryzysu psychicznego w wyniku pandemii koronawirusa, będą miały odpowiednią pomoc – mówi prof. Maria Załuska.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Marią Załuską, szefową bielańskiego ŚCZP dla dorosłych z redaktorem Łukaszem Łuchniakiem z Radia Dla Ciebie.
Wieczór Radia RDC - posłuchaj audycji